Zdrowie
Depresja. Co to jest? Jak sobie radzić?

Jest nazywana chorobą duszy. To poważny problem, który wymaga leczenia. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wyniki w nauce czy popularność w szkole.

Nawet co trzeci nastolatek może mieć jej objawy. Niekiedy bywają one mylone z tzw. młodzieńczym buntem. Nie wolno ich jednak bagatelizować. Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz, masz obniżony nastrój, porozmawiaj z przyjaciółmi, z rodzicami.

Szacuje się, że nawet u 20 proc. młodych osób, przed ukończeniem 18 lat wystąpią zaburzenia depresyjne, a już co trzeci może mieć objawy tej choroby - depresja stała się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych nastolatków.

Wycofane i smutne

Zdarza się, że objawy u młodych osób są mylone z tzw. młodzieńczym buntem, przez co nie zawsze są w porę rozpoznane. Może pojawić się rozdrażnienie, złość, smutek, niepokój, spadek samooceny, osoby chore wycofują się ze społeczeństwa, przestają je cieszyć dotychczasowe aktywności, jak np. spotkania z przyjaciółmi, hobby, ulubiony sport, są zmęczone, często mówią, że nic im się nie chce. Może pojawić się utrata apetytu bądź nadmierna ochota na jedzenie, a także zaburzenia snu. Nieleczona choroba może mieć bardzo poważne skutki. Młody człowiek może się okaleczać lub dążyć do zakończenia swojego życia. - Oczywiście gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty - mówi dr n. med. Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jeśli ktoś z was lub z waszego otoczenia często mówi, że jego życie jest beznadzieje, że chciałby je zakończyć, zna rozmaite sposoby prowadzące do utraty życia, to istnieje ryzyko podjęcia przez taką osobę próby samobójczej. Nie czekajmy! Konieczna jest rozmowa z dorosłym. - To właśnie dorośli z najbliższego otoczenia mogą najbardziej pomóc osobie chorej na depresję - mówi dr n. med. Tomasz Srebnicki. W roku 2016 w Polsce, aż 481 nastolatków podjęło próby samobójcze, w tym 161 ze skutkiem śmiertelnym.

Przyczyn może być wiele

Skąd w ogóle bierze się depresja u młodzieży? Na rozwój choroby może mieć wpływ wiele czynników. Spowodować ją mogą kłopoty rodzinne (przemoc, rozwód rodziców, nadużywanie alkoholu w rodzinie, choroby w rodzinie), utrata ukochanej osoby, brak zainteresowania ze strony rodziny i zaniedbanie nastolatka, nadmierna kontrola ze strony rodziców, brak przyjaciół lub odrzucenie w szkole przez rówieśników, trudna sytuacja materialna w domu, nadmiar obowiązków domowych i szkolnych.

Psychoterapia i leki

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży, podobnie jak w przypadku dorosłych, jest połączeniem psychoterapii z farmakologią - leczenie nastolatka polega na rozmowach z psychologiem i przyjmowaniu leków, które pomogą złagodzić przygnębienie. Stosuje się także terapię domową - pomóc muszą rodzice, którzy muszę wspierać swoje dziecko i opiekować się nim w odpowiedni sposób. Tylko w nielicznych, poważnych przypadkach, konieczny jest pobyt w szpitalu.

Co robić, gdy sądzisz, że masz depresję?

Jeśli zauważasz u siebie objawy choroby, nie wolno czekać, bo sama nie przejdzie. Najlepiej porozmawiaj z dorosłymi lub udaj się do psychologa (np. w szkole). Jeśli macie pytania dotyczące depresji albo potrzebujecie wsparcia, to jest wiele organizacji, które udzielają pomocy. Poniżej lista telefonów:
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00)
Młodzieżowy Telefon Zaufania tel. 192 88
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111(czynny codziennie od 12:00 do 02:00)
ITAKA - antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 654 40 41(czynny w poniedziałki od 17.00 do 20.00)

Pięć rzeczy, które możesz zrobić dla siebie, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie:
1. Uprawiaj sport
2. Wyśpij się i odpocznij
3. Pielęgnuj swoje hobby
4. Spotykaj się z przyjaciółmi
5. Sprawiaj sobie drobne przyjemności

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!