Wiedza
Ryby żywią się plastikiem

Statystyki pokazują, że odkąd masowo zaczęto produkować tworzywa sztuczne, powstało ich ponad 9,1 mld ton. Większość zalega teraz na wysypiskach, w środowisku, śmieci pływają w oceanach. Bądźmy aktywni i na co dzień dbajmy o czystość w swoim otoczeniu i w miarę możliwości nie kupujmy plastiku.

Zdaniem naukowców, żadne z najbardziej popularnych dziś tworzyw sztucznych nie jest biodegradowalne - co oznacza, że wyrzucane plastiki kumulują się w środowisku zamiast się rozkładać. Musicie sobie zdawać sprawę, że wyrzucona w lesie plastikowa butelka, torebka, słomka, plastikowe sztućce będą tam leżeć przez 100, 200, a może nawet 1000 lat. Dlatego tegorocznym hasłem przewodnim Dnia Ziemi (22 kwietnia) była walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Warto uświadamiać sobie jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne i że każdy z nas może się zaangażować i o nie dbać. Nie tylko w takie dni jak Dzień Ziemi, ale codziennie.

Plastik zalewa ziemię i pływa w oceanach

Tworzywa sztuczne nie tylko zalegają na wysypiskach, ale także w wodach, pływają w każdym oceanie. Szacuje się, że na ich powierzchni unosi się około 170 milionów ton tego typu śmieci. Plastik pływa o oceanie nie tylko w postaci butelek czy pojemników, ale jako małe drobinki przypominające ziarna piasku. W takiej postaci zjadają go ryby, które go nie trawią. W efekcie, ryba - wraz z tego typu śmieciami w swoim ciele - trafia na nasze stoły i do naszych organizmów.

Żółwie zjadają reklamówki i giną

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt z powodu pływających śmieci. Żółwie morskie mylą plastikowe torebki z meduzami, które stanowią ich główny pokarm. Połykają je, a następnie giną, dusząc się. Zdarza się, że w powodu połknięcia zbyt dużej liczby toreb plastikowych umierają też walenie - wieloryb może połknąć wielokrotnie więcej torebek foliowych od żółwia. Problem ten dotyczy również wielu innym gatunków ptaków i ssaków żyjących w morzach i oceanach. Przykładem są chociażby albatrosy, które chętnie zjadają plastikowe nakrętki od butelek sądząc, że to pokarm.

Kawa we własnym kubku

Wpływ na stan środowiska ma każdy z nas. Można to robić poprzez ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań. Zamiast plastikowych torebek, można wybierać papierowe, do przechowywania żywności mogą służyć słoiki, torebki śniadaniowe można zastąpić papierem, a kawę z kawiarni pić na miejscu w kubku zamiast brać na wynos w plastikowym, można ją też zabrać ze sobą w kubku termicznym wielokrotnego użytku. Na zakupy najlepiej zabierać własną torbę z materiału. Produkty lepiej kupować w większych opakowaniach zamiast w kilku małych.

Drugie życie opakowań

Po ich zużyciu, można nadać opakowaniom drugie życie. Z dna butelki czy kubka po jogurcie można zrobić doniczkę i np. pomalować ją lub obłożyć materiałem. Z kubeczków możemy wykonać przybornik na biurko lub do łazienki na pędzle do makijażu czy szczotki. W internecie jest mnóstwo pomysłów, niektóre life hacki - niektóre z nich są niezwykle popularne na YouTube i mają nawet 200 milionów wyświetleń. Są i tacy, którzy z recyklingowanego plastiku robią nawet meble i polarowe bluzy. Z 35 plastikowych butelek wykonać można jedną, ciepłą bluzę. A wy jakie macie pomysły na wykorzystanie plastiku?

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!