Wiedza
Przepraszam, czy to pierdzi?

Wiatry, gazy, puszczanie bąków, uwalnianie motylków, pierdzenie - znamy wiele określeń tej czynności naszego organizmu, ale wciąż się jej mocno wstydzimy.

Niepotrzebnie! Warto bowiem pamiętać, że choć „wiatry” często bywają dla nas kłopotliwe, zwłaszcza w towarzystwie, to jest to normalna reakcja fizjologiczna naszego organizmu. To po prostu wydalanie gazów powstających podczas procesu trawienia, które zależy od wielu czynników, ale głównie diety (typowi „mięsożercy” pierdzą częściej), stanu zdrowia i indywidualnej flory jelitowej. Mówiąc krótko, musimy jeść, żeby funkcjonować, a zatem… pierdzą wszyscy ludzie, ale niektórzy częściej, a inni rzadziej.

Posiadacze zwierząt domowych wiedzą też, że „uwalnianie motylków” dotyczy również naszych pupili, które często są pod tym względem dużo bardziej uciążliwe niż ludzie. Szczególnie koty, dla których białko zwierzęce jest podstawą diety czy psiaki o krótkich pyszczkach, które łykają znacznie więcej powietrza niż inne, a potem bezwstydnie je uwalniają :) No dobra, a co z bardziej egzotycznymi stworzeniami, jak na przykład węże?

pies

Takie właśnie pytanie usłyszał kiedyś pewien użytkownik Twittera, Nick Caruso, co zainspirowało go do dokładniejszego zbadania tematu. Okazało się wtedy, że jest to sprawa interesująca bardzo wiele osób, dlatego potraktował ją bardzo poważnie, podjął się współpracy z wieloma naukowcami i stworzył swoiste kompendium, które trafiło na rynek pod zabawnym tytułem „Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt”.

My już mieliśmy okazję do niego zajrzeć i jesteśmy zachwyceni - to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale i nauki, która na długo zostaje w głowie. Bo czy wiedzieliście, że leniwiec jest prawdopodobnie jedynym ssakiem, który nie pierdzi? Że śledzie korzystają z bąków jak my z nawigacji? Albo że lamy to prawdziwe śmierdziele i mogą nam uprzykrzyć życie nie tylko pluciem, ale i puszczaniem bąków? A co z ośmiornicami, żabami, lemurami, chomikami, pająkami, świnkami morskimi, stonogami, żółwiami, miśkami koala, ptakami czy… jednorożcami?

Te i wiele innych przykładów znajdziecie w „Czy to pierdzi?”, więc serdecznie zapraszamy do czytania!
pierdzi

Poszkole.pl na Facebooku! Dołącz teraz i bądź z nami na bieżąco!